+ 371 2666 7444 (12:00-18:00)

"Eņģeļa pasts" Laikrakstā Diena - Senioru diena

Piepildās senioru sapņi

    Labdarības akcija “Eņģeļa pasts… arī vecie cilvēki sapņo!” aicina sarūpēt dāvaniņas senioriem, kuri mīt aprūpes namos visā Latvijā.

    Gluži kā daudzi cilvēki, arī es ap Ziemassvētku laiku aktīvāk meklēju iespējas palīdzēt tiem, kam šajā dzīvē mazāk paveicies. Arī šogad gribējās izdarīt ko vairāk par ziedojuma pārskaitīšanu kādam labdarības fondam, tāpēc meklēju labu darbu, kurā varētu ieguldīt arī savu laiku, centību un sirsnību.

    Par “Eņģeļa pastu” uzzināju sociālajā tīklā “Facebook”, kad kāda draudzene publicēja aicinājumu piedalīties labdarības projektā, kas viņai sniedzis daudz prieka un sirds siltuma. Palasot vairāk par akciju “Eņģeļa pasts… arī vecie cilvēki sapņo”, tā mani uzrunāja, jo piedāvāja iespēju sagatavot un nosūtīt dāvaniņas senioriem pansionātos un aprūpes namos.  

    Īsumā projekts darbojas šādi. Mājas lapā www.engelapasts.lv tiek publicēts un regulāri atjaunots saraksts ar senioru vārdiem un lietām, ko katrs no viņiem vēlētos saņemt dāvanā. Ziedotāji izvēlas vienu vai vairākus seniorus, saskaņo izvēli ar projekta koordinatori, tad sagādā seniora vēlamās lietas un nosūta tās uz aprūpes namu, kurā sirmgalvis mīt. Pēdējā laikā sarakstā tiek iekļauti arī jaunāki cilvēki ar īpašām vajadzībām, kuri mīt aprūpes centros visā Latvijā un ilgojas pēc dažādām mantām.

    Kopā ar draugu izskatījām publicēto vēlmju sarakstu un ar grūtībām izvēlējāmies divus seniorus - taču gribējās iepriecināt tik daudzus! Senioru sapnīši ir līdz aizkustinājumam vienkārši - vairums vēlas čības, gardumus, pledu, krūzīti, kalendāru vai citas ikdienišķas lietas. Bija patīkami izvēlēties un pirkt dāvanas, zinot, ka kādam tās būs ļoti vajadzīgas un sagādās daudz prieka. Pakojot dāvaniņas kastē, pievienojām arī apsveikuma vēstulītes, lai iepriecinātu sirmgalvjus svētkos - lai gan ziņas saņēmēji mums ir sveši, ceru un ticu, ka viņi saņēma sirsnību, ko centāmies ielikt sūtījumā.

Viss sākās ar vēstulēm

    Labdarības akciju “Eņģeļa pasts” koordinē biedrības “NSUS” (No Sirds Uz Sirdi) vadītāja Līga Uzulniece. Kad lūdzu viņai pastāstīt par projekta pirmsākumiem, viņa atklāj, ka “Eņģeļu pasts” aizsākās kā vēstuļu sūtīšanas akcija. Projekta idejas autore bija ārkārtīgi pārsteigta par milzīgo atsaucību jau pirmajās dienās pēc tā dzimšanas 2016. gada septembrī. Sociālajā tīklā “Facebook” vien projekta lapu apskatīja 120 tūkstoši cilvēku. L.Uzulniece atklāj: “Es biju gaidījusi, ka daži cilvēki uzrakstīs vienu vai divas vēstulītes, augstākais desmit, bet nevarēju iedomāties, ka projekts piecu dienu laikā sasniegs milzīgu auditoriju un jau drīz uz pansionātiem un aprūpes centriem ceļos milzumdaudz vēstulīšu.”

    Līga Uzulniece turpina: “2016. gada nogalē un 2017. gada sākumā Latvijas aprūpes centros un pansionātos tika saņemti septiņi tūkstoši vēstuļu, kas priecēja gan pašus vecos ļaudis, gan arī centru darbiniekus. Tie bija gan Ziemassvētku apsveikumi, gan vienkāršas un sirsnīgas vēstulītes. Svarīgi, ka tās bija rakstītas ar roku uz vēstuļu papīra un sūtītas pa pastu, kā tas notika agrākos laikos, kad nebija datoru un viedtālruņu.”

    Turklāt vēstulītes sūtīja ne tikai Latvijā dzīvojošie - akcijā piedalījās latvieši no 25 pasaules valstīm! Šī gada martā Līgai Uzulniecei ienāca prātā doma, ka vajadzētu sūtīt ko vairāk par vēstulēm, jo cilvēki bieži vaicāja, vai var vēstulītei pievienot kādu šokolādi vai mazu dāvaniņu. Tā piedzima projekts "Eņģeļa pasts... arī vecie cilvēki sapņo!", kurš guvis lielu atsaucību Latvijā un pasaulē un vēl vairāk priecē cilvēkus pansionātos un aprūpes centros.

Lai iepriecinātu, nevajag daudz

    Jaunā projekta ietvaros tika aptaujāti cilvēki aprūpes centros un uzzināti viņu kvēlākie sapnīši. L.Uzulniece atklāj: “Kad saņēmu sarakstus un ieraudzīju, ka sapnīši ir tik pieticīgi, man bira asaras. Cilvēki vēlējās konfektes, istabas čības, krūzītes, pledus, grāmatas, higiēnas preces, žāvētu gaļiņu, augļus, krustvārdu mīklu žurnālus, saulesbrilles, radio, glezniņas, sienas pulksteņus, vitamīnus, vilnas zeķes, krāsainos zīmuļus utt. Savukārt, vienojoties ar centriem par gulošajiem cilvēkiem un cilvēkiem ar ļoti īpašām vajadzībām, nolēmām, ka viņiem ļoti nepieciešami pledi, mīkstās mantiņas, spilveni ar skaistām spilvendrānām, gardumi. Būtisks nosacījums ir tas, lai saņemtais sapnītis ir konkrētā cilvēka īpašums, nevis koplietošanas manta. Tas šiem cilvēkiem ir ļoti nozīmīgi.”

    Projektā uz šo dienu piedalās vairāk nekā 1600 cilvēku 40 aprūpes centros. Apjomīgo projektu Līga Uzulniece administrē pati, daudz laika veltot dāvaniņu rezervācijai, apkopošanai, kā arī sarunām ar dalībniekiem un aprūpes centriem. Viņa atklāj: “Ir tik patīkami dzirdēt, ka sapnītis ir saņemts, un seniors ir aizkustināts un pateicīgs. To sajūtu nevar aprakstīt un izstāstīt, to var izjust tikai klātienē. Tāpēc projekta laikā esmu aicinājusi ziedotājus jeb eņģeļus doties pašiem uz aprūpes centriem un iepriecināt cilvēkus klātienē. Ļoti daudzi cilvēki to arī izdarīja un bija gandarīti par padarīto labo darbiņu.”

    Biedrība NSUS nodarbojas arī ar citiem labdarības projektiem, piemēram, organizē dažādus labdarības pasākumus gan veselības veicināšanai, gan jaunu zināšanu ieguvei, dažādus svētku pasākumus, kā arī iegādājas dāvanas pa saziedoto naudu, piesaista dāvanām dažādus rokdarbu meistarus, organizē apģērbu un citu priekšmetu ziedošanu.

Dalīts prieks - dubultprieks

    Lai arī Ziemassvētki jau gandrīz klāt un šajā baltajā laikā jo īpaši gribas iepriecināt līdzcilvēkus, Līga Uzulniece atgādina - labajiem darbiem nav svētku dienu un sezonas, nav jāgaida īpašs uzaicinājums vai atgādinājums - labie darbi ir jādara, kad vien tas iespējams un no sirds.

    “Eņģeļa pasta” koordinatore pastāsta, ka projekta laikā mazmazmeitiņa ir atradusi savu vecvecmāmiņu, ir izveidojušās vairākas vēstuļu draudzības un arī aprūpes centru personāls ir piedzīvojis brīnumainus un emocionālus brīžus. L.Uzulniece ir pārliecināta: “Kopīgiem spēkiem ir radītas pozitīvas emocijas visiem - gan ziedotājiem, gan sapnīšu saņēmējiem.  Vecie ļaudis ir sajutušies mīlēti, cienīti, novērtēti un pateicīgi, ka viņus atceras pilnīgi sveši cilvēki no visas pasaules.”

    Projekta gaišo spēku ilustrē citāts no kādas dāvaniņas saņēmējas seniores Vinetas pateicības vēstules, kas adresēta dāvaniņas sūtītājai: ”Tu esi pārspējusi manus vēlējumus, jo Tava sirds ir tik dāsna un labestīga! Katru Tevis sarūpēto lietu apskatu ar pateicību, jo viss atsūtītais runā. Nezinu par Tevi vēl gandrīz nekā, bet par tevi runā visas dažādās lietas, no ziemeļbrieža skulptūriņas līdz pledam, no ziedu kalendāra līdz vāzei. Paldies Jums (Tev)!”

    Nav šaubu, ka “Eņģeļu pasta” radītā prieka un labestības lavīna tik drīz neapsīks un turpinās vairot labo mūsu sabiedrībā. Daudziem no mums dzīvē dāvāts prieks - šis enerģijas un laimes resurss, kura citiem ticis mazāk. Kāpēc gan nepadalīties un nevairot gaišumu sev apkārt?  Lai gluži kā vecajā teicienā “Dalīts prieks - dubults prieks, dalīta bēda pusbēda”, divkāršotu skaisto un sirsnīgo pasaulē.

Raksta autore Ieva Baranova